Development

SymfonyOnWampTurkish

You must first sign up to be able to contribute.

WAMP ile Symfony kurulumu

Windows işletim sistemlerinde XAMPP yerine WAMP kurulum paketini (apache-php-mysql) tercih edenler için Symfony'nin düzgün bir şekilde çalışabilmesini sağlamak için birkaç ilave adım gerekebilmektedir.

PEAR Kurulumu

WAMP kurulduğu zaman PEAR kütüphanesi otomatik olarak kurulmamaktadır ama go-pear ile aşağıdaki adımları izleyerek PEAR'ı kurabilirsiniz.

  1. Başlat -> Çalıştır -> cmd
  2. PHP'nin kurulduğu dizine girin. (örn. cd C:\wamp\php)
  3. go-pear.bat toplu komut dosyasını çalıştırın. Kurulum adımlarını izleyerek (varsayılan değerler seçilebilir), kurulumu tamamlayın.
  4. PEAR kurulumu bittikten sonra, C:\wamp\Apache2\bin\php.ini dosyasını açın.
  5. ;include_path = ".;c:\php\includes" satırını bulun.
  6. Satır başındaki ;'ü silin ve dizin listesinin sonuna PEAR dizinini ekleyin. Satırın son hali aşağıdaki gibi olmalıdır:
    include_path = ".;c:\php\includes;C:\wamp\php\PEAR" 
    

PHP-XSL

PHP-XSL eklentisi propel ile ilgili komut satırı komutlarının çalışabilmesi için gereklidir ama bu eklenti WAMP kurulumunda varsayılan olarak aktif halde değildir. Aktif hale getirebilmek için, WAMP sistem çubuğuna tıklayın -> gelen menüden "select PHP extensions" ı seçin -> php-xsl e kadar aşağı doğru ilerleyin -> eğer seçili durumda değilse php-xsl seçeneğine tıklayarak seçin. Son olarak Apache servisini yeniden başlatın.

Apache URL Rewrite Modülü

Apache'nin konfigürasyon dosyasını açın (httpd.conf) ve aşağıdaki satırın başındaki # karakterini silerek aktif hale getirin.

LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so 

URL Rewrite Modülü olmadan uygulamanızdaki modüllere, url'de index.php kullanmadan erişmeniz mümkün olmayacaktır. Son değişikliklerden sonra Apache'yi tekrar başlatın.